Torsdag 09 September 2010
 
 
Foto: Rebecca Gulam

Fotografiska

Så har det då äntligen öppnat. Sveriges första fotomuseum Fotografiska. Efter lång väntan och med stort intresse från både svenska folket och från hela den internationella konst- och fotovärlden.

Fotografiska planerar att visa fyra stora utställningar per år och flera mindre. De har en utställningsyta på 2500 kvm och ett vackert läge vid vattnet en kort promenad från Slussen. I lokalerna finns också en butik, restaurang & bar och snart öppnar även ett galleri. Museet kommer också erbjuda utbildningar, kurser, seminarier och workshops.

Först ut är fyra stycken välkända fotografer. Annie Leibovitz, Vee Speers, Joel-Peter Witkin och svenska Lennart Nilsson.

 Annie Leibovitz och Lennart Nilsson                                                             Foto: Rebecca Gulam


Annie Leibovitz – A Photographers Life 1990-2005

Huvudutställningen med 194 bilder på 1000 kvm står den välkända Annie Leibovitz för. Leibovitz är en av världens största porträttfotografer. Med bland annat bilder i tidningarna Vanity Fair och Vogue. I sin aktuella utställning ges betraktaren en inblick in hennes liv. I ”A Photographer´s life, 1990-2005” får vi ta del av fotografens familj, vardag och arbete. Hon visar upp bilder av både glädje, sjukdom och sårbarhet. Utmärks gör bilderna av hennes pappas sjukdom och hennes döttrars födelse. Vi får också ta del av portträtt av celebriteter så som Demi Moore, Bill Clinton och Mick Jagger. Leibovitz själv säger att hon inte ser sig som en fotograf. Utan som en konstnär som använder foto.

   Joel-Peter Witkin och Vee Speers                                                                Foto: Rebecca Gulam


Joel-Peter Witkin - Bodies

Joel-Peter Witkin visar i utställningen ”Bodies” upp bilder av den mänskliga kroppen. 40 verk av hermafroditer, dvärgar, fetischister och andra människor med abnormiteter får stå i centrum. Flera av dem är av sexuell karaktär. Witkin har även fotograferat mänskliga kvarlevor. Han är känd för att bygga upp scenografier runt sina foton. Bilderna är både skrämmande, fängslande och vackra. Jag vill dock ge en varning för barn och känsliga personer.

 
 
                                                                                                             Foto: Rebecca Gulam 

Lennart Nilsson förklarar ett av sina foton                                                     Foto: Rebecca Gulam

 

Lennart Nilsson – Ett barn blir till

Trots 87 år på nacken är Lennart Nilsson ännu aktiv. Hans största och mest välkända serie ”Ett barn blir till” har påverkat många människor över hela världen. Och till och med fått kvinnor att inte välja abort efter att de har sett bilderna. Allt började med att han såg embryon i formalin vid ett besök på Sabbatsbergs sjukhus. Han säger själv att han fick en chock. Men blev väldigt faschinerad. Att det var alldeles otroligt att han kunde se armar, ben och ögon. Det krävdes 12 år för Lennart Nilsson att bli färdig med den häpnadsväckande fotoserien med bilder av livets skapelse. Den publicerades för första gången i LIFE Magazine 1965 och har återproducerats många gånger sedan dess. På Fotografiska visas 30 bilder. Varav flera inte har visats tidigare i en utställning.

Lennart Nilsson och Elin Fagerberg                                                                   Foto: Rebecca Gulam

 

                                                                                                                       Foto: Rebecca Gulam


Vee Speers – The Birthday Party

Australienskan Vee Speers bor i Paris sedan många år tillbaka. Hon är välkänd för sitt konstnärliga uttryck i sina bilder. Hon slog igenom med sin utställning ”Bordello” 2002. På Fotografiska visar hon upp ”The Birthday Party”. En konstnärlig fotoserie med uttryck som känns nytt. Bilderna ser mer ut som målade konstverk än som fotografier. Poträtten föreställer barn på ett barnkalas. Modellerna har olika förklädnader och rekvisita. Deras uttryck är både skrämmande, vackert och väldigt fängslande. Färgerna är i en grå skåla med milda pasteller och svart. Utställningen lämnar fler frågor än svar för besökaren.

 
                                                                                                                                                   Foto: Rebecca Gulam 

Vid en pratstund med Speers säger hon att hon hittar sin inspiration överallt omkring sig. Hon lever ett väldigt färgglatt liv i Paris med tre döttrar. – Jag behöver ingen annan inspiration. Jag försöker att inte se framåt.

– För den här utställningen började allt med att min yngsta dotter hade sitt 8-årskalas och jag kände att hon började bli så stor. Vi brukar alltid ha födelsedagskalas hemma. När jag såg dessa små barn uppklädda i sina finaste kläder. Fick jag idén att visa upp deras värld. En värld som tillhör dem och inte oss vuxna.

Hur började ditt intresse för fotografi?

– Min far fotograferade mycket. Han började som fotograf redan innan jag föddes. Jag brukade hjälpa honom med framkallning i mörkrummet. Och är uppväxt med doften av kemikalier i det rummet. Jag fick överta hans kamera när jag var tolv år. Och det var då jag började fotografera själv. Jag tog foton på människor jag mötte, vänner och allt runt omkring i mitt liv. Sedan läste jag konst på gymnasiet och upptäckte att foto är det jag vill arbeta med.

Vad tror du gör dig så framgångsrik?

– Jag tror att när det gäller den här utställningen. Så försökte jag verkligen komma in i barnens huvud. Det är en väldigt verklig serie, trots alla kostymer. Alla människor har minnen, bra och dåliga från barndomen. Från olika erfarenheter och barn de inte tyckte om. Jag ville fånga det, så alla kan relatera till den här fotoserien.

– Så som världen ser ut idag så tror jag också att många behöver fly in i fantasin en stund.

Vilket foto är din egen favorit från utställningen?

– Oh… jag gjorde precis en intervju med The Guardian i London. De frågade samma sak. Då valde jag bilden av flickan, som är min egen dotter, som blåser en bubbla. Jag tycker att den fångar hela serien med all dess fantasi. Jag tycker också mycket om flickan med den döda kaninen. Annars är det svårt att välja en favorit. Jag gillar dem alla.

Vilket har varit den största skillnaden med jobbet mellan Bordello och The birthday party?

 – Bordello var mer som en kreativ värld. Mer teatralisk. Med The birthday party så tror jag att jag har skapat något helt nytt.

 
                                                                                                                                                    Foto: Rebecca Gulam 

Hur ser en typisk dag ut för Vee Speers?

Jag går upp klockan 7. På vägen mot kaffemaskinen så sätter jag på min Mac. Jag hämtar kaffe, väcker så småningom flickorna och får iväg dem till skolan.  Sen organiserar jag fotograferingar och retuscherar. Jag retuscherar alla foton själv. Jag vill göra så mycket som möjligt själv.

Finns det några fotografer som du ser upp till?

– Jag ser upp till flera fotografer, Annie Leibovitz bland annat. Men jag blir inte inspirerad av dem på samma sätt. Jag blir mer inspirerad av biofilmer och regissörer som Tim Burton. Jag gillar fantasivärldar som Alice i Underlandet.

Skulle du vilja att dina döttrar fortsätter på samma bana?

– Min äldsta flicka ska börja studera på konstskola nästa år. Hon älskar fotografi. Och om det är det hon vill göra så stöttar jag henne fullt ut. Hon har fått väldigt mycket erfarenhet genom mig redan.

Vad är det roligaste med ditt jobb?

– Fotograferingarna! Men jag älskar också att retuschera. Det är som att måla. Det kostar också för mycket att låta någon annan göra det. Och jag känner också att jag vill färdigställa mina verk själv. Jag gör bakgrunden från scratch och placerar sedan modellen ovanpå.

 

                                                                                                                       Foto: Rebecca Gulam

 

Utställningarna av Vee Speers och Lennart Nilsson går att se på Fotografiska fram till den 5 september 2010. Annie Leibvitz är kvar till den 12 september 2010 och Joel-Peter Witkin går att se fram till 22 augusti 2010. I september kan vi bland annat ta del av utställningen ”Fashion”.

Mer information om utställningarna och Fotografiska hittar du på www.fotografiska.eu

 
 
 
 
Elin Fagerberg
elin.fagerberg@gazet.se
26 Maj 2010 08:10
 

 
Bild: Rebecca Gulam