Gazet  – Din sköna bulletin
burt-reynolds

Det hänger på rumphåret

I livet - 20 januari, 2012, 07:07

Ni vet alla de där hårsäckarna som sitter på manskroppen? De där som det kryper buskiga små krull ur. De sitter på kvinnor också. Jo det är sant. Jag vet att det är ungefär lika skönt som en analplugg att höra. Det är samma besvikelse som varje man upplever när han för första gången inser att kvinnor bajsar. Kvinnor har hår.

Och det här håret, lika förbjudet som en gayromans i Afghanistan, växer överallt.
På fötterna, på magen, i rumpan. Och ibland ett enstaka hår vid bröstvårtan, men det finns det inte en kvinna i världen som skulle erkänna med risk för att bli stenad och bannlyst från fikarummet. Det är i själva verket ett heltidsjobb, nej okej, men åtminstone en 75 procents tjänst, att hålla större delen av kroppsytan naken. Ansa, raka, vaxa, plocka – vem fan har tid med en hobby?

Och som om detta i sig inte vore illa nog har vi också skapat olika tortyrredskap för skövlingssyfte, och sedan förklätt dem i vackra namn, som epilator och brazilian. Det ska vara kul att slita upp håret från rötterna – screw smärtan, jag vill ju bara se bra ut naken.

Nej, det bästa sättet att tackla problemet är en detaljerad handlingsplan. Jag har tänkt mig något i stil med en aggressiv revolt. Bli lurvig. Embrace the krull. Tänk så mycket enklare livet skulle bli om jag helt sonika sket i rakhyveln och istället tvinnade rumphåret i en fin fläta. Jag kunde fästa en rosett längst ner och låta den svaja där bak som en liten svans. Det hela skulle snabbt bli en trend. Folk skulle stoppa mig på gatan och fråga var jag har klippt och färgat mig. Är det Bobby som stajlat Hedenhösskruden? Snart sitter flätan på förstasidan av Elle. Anusflätan – årets trend 2012. Special edition – så här gör du en inbakad.

Det kan naturligtvis bli problematiskt vid enstaka tillfällen. Man vill ju helst inte att en oralsextorsdag ska urarta i en tandtrådssession. Men generellt är jag konsekvent ur alla genusperspektiv. Jag har aldrig bett en man att vaxa kalhygge på bröstet, eller raka armhålorna. Jag föredrar faktiskt att de inte gör det. Men de gör de ju ändå. Inte ens grabbar kommer undan det hårlösa idealet. Jag gillar män med hår. Det spelar inte längre någon roll hur mannen i fråga ser ut. Allt jag ser är stråna som på ett ovårdat jag-bryr-mig-inte-om-hur-jag-ser-ut-sätt tränger sig fram över nyllet. Som ogräs i trädgården. Men när jag får välja, vilket jag oftast får, har jag en förkärlek för skägg. För skogshuggarmän med neandertalarmuskler, grova käkar och underbett. Och en yxa. Metrosexualitet gör mig nervös.

Inte så att jag går igång av en matta på ryggen och regnskog i skrevet. Men det är värt att poängtera hur fåniga vi är. Det är smått besynnerligt hur vi plötsligt bara bestämmer vad som är snyggt. För trots att de flesta verkar gilla sin partner ansad och trimmad var det inte alls länge sen vi hade buskar och dreglade över Burt Reynolds håriga bringa på björnfällen. Jojo, tänk dig den med schmör på.

 

5 snabba om kroppshår

med Elin Fagerberg, skönhetsexpert:

PERSONFAKTA
Namn: Elin Fagerberg
Ålder: 30 år
Familj: Maken Ian Gulam
Bor: I en sjönära lägenhet på Reimersholme, Stockholm
Yrke: Hudterapeut, spa-terapeut och makeup-artist. Vd och ägare av hudvårdsmärket Aquizhen. Håller även föreläsningar och utbildningar.
Motto: Allting som du vill kan du göra. Sträck på dig och var stolt!1. Vad tycker du om intimrakning/vaxning?
- Jag tycker att det är okej så länge man gör det för sin egen skull och inte för någon annans. Och att man inte heller går till överdrift och fortsätter ta bort hår efter stora inflammationer. Jag tycker att det är kul att det skapas en debatt kring ämnet. Att det finns fler kvinnor som vägrar raka sig och går emot ”hårhysterin”.2. Vad är det vanligaste vi vill ta bort?
- Det vanligaste är håret på benen, sen kommer armhålor. Bikinilinjen är också väldigt vanlig och på senare tid har ju även brasiliansk vaxning kommit. Det som började med att ta bort bikinilinjen har idag lett till att man tar bort mer och mer. Men de flesta kvinnor vill ha lite hår kvar.
Män tar inte bort hår i samma utsträckning som kvinnor, förutom skägget, men när de gör det så är det rygg och axlar som är vanligast. Bröstet brukar vara det som gör ondast att vaxa. Men det finns även många män som tar bort hår könshår men än så länge är det betydligt mer populärt att raka än att vaxa här.3. Finns det några risker med att ha ett naket underliv?
- Det finns flera risker. De flesta av oss har drabbats av inflammerade hårsäckar, så kallad Follikulit, som är en inflammation i hårsäcken som kan uppstå av vaxning och/eller rakning. Då brukar hårstrået krulla ihop sig till en liten boll i stället för att komma upp genom huden, och det kan leda till större inflammationer. Man ökar även risken för svamp i underlivet. Vår behåring runt underlivet är till för att skydda mot friktion vid sex, och fungerar även som en barriär mot bakterier. Tar man bort något som har ett syfte är det klart att det kan hända saker.4. För vems skull ansar vi?
- Det är väldigt olika, eftersom det har blivit en norm är det många som tar bort hår för att det känns som en självklarhet idag, man känner sig renast så. Men jag tror att det är många som gör det för att de ”borde”, både inför sin partner och även för att visa sig i omklädningsrummet. Vi påverkas ju även väldigt mycket av media och av vad våra vänner gör. Finns det någon som har sett en reklambild för badkläder med lockar runt bikinitrosan?

5. Vilka frisyrtrender följer vårt kroppshår?
- I hela västvärlden råder ungefär samma trender. Armhålor och ben blir mer självklara att ta bort hår på, buskarna blir alltmer sällsynta och vi börjar raka längre ner i åldrarna. Fler och fler kvinnor vaxar överläppen. Andra metoder än vaxning och rakning blir mer populärt som till exempel att ta bort hår med laser. Men det är mycket möjligt att det blir inne med mer behåring igen, eftersom flera trender går och kommer.
Bland män blir det allt vanligare att de tar bort hår eller kortar ner det. Framför allt hår under armarna och kring könet. Bland yngre kvinnor börjar det även bli mer populärt att göra hjärtan och andra former av könshåret. I flera delar av USA är det även populärt att färga könshåret. Vem vet, det kanske blir norm med färgglada kön här också!

Lilla enkätundersökningen:
Vad tycker männen?

Mattias Cronqvist, 29 år, snickare:
- Jag har varit med både helrakade och orakade kvinnor. Jag föredrar ansat, det är både fräschare och snyggare. Men jag vill nog inte att hon är helrakad, för det ser lite väl ”ungt” ut. Jag rakar mig också för att det ska kännas fräschare.Tomas al-Jeddahwi, 39 år, revisor:
- Jag har inget emot att folk rakar sina kön. Men, gör man det för att det blivit en trend så håller jag inte med. Vad mig anbelangar är en välansad buske vackerErik Jäderholm, 48 år, egen företagare:
- Jag har upplevt både rakat och orakat. Personligen föredrar jag att det är välansat och rakat till viss del. Totalt hårfritt är inte min grej och en bamsebuske är enbart äckligt. Jag skulle själv kunna tänka mig både rakning och vaxning om det var viktigt för min partner.Thomas Hansen, 26 år, PR-koordinator:
- Media har givetvis en stor inverkan på det rådande idealet. Men jag vill tro att var och en själv kan ta ett beslut huruvida de vill ”trimma” eller inte. Personligen tror jag att de flesta gör det mer eller mindre. Det är inget jag tänker på hos en sexpartner. Det är helheten som gör det. Är själv ganska slät naturligt så jag behöver inte ansa speciellt mycketHenrik Kaveryd, 30 år, journalist:
- Eftersom jag tycker väldigt mycket om att ge oralsex så föredrar jag rakat, det gör det skönare för båda parter. Däremot vill jag inte att det ska vara helrakat, jag vill fortfarande ha en kvinna under mig, så jag gillar när det är lite ”buske på berget”.

Av: Karin Widén 


Kommentera

Fler artiklar i kategegorin "I livet":
bonde

EN HELT VANLIG DAG I EN LANTBRUKARES STRÄVSAMMA LIV

Ekoskön, I livet, Martas hörna - 5 maj, 2012, kl 05:56

  Helena (54 år) och Peter (57 år) driver ett lantbruk i närheten av Katrineholm sedan 29 år tillbaka, Sörgölet. De sköter ca 80 ha mark och ca 200 nötkreatur, mjölk- och köttdjur blandat. Detta innebär ett tungt och hårt liv men också en härlig frihet. Vi har för längesedan… Läs mer


mjolk

Det är farligt att drick mjölk!

I livet - 4 april, 2012, kl 15:30

När jag växte upp på 80-talet så var middagen en ganska så stor händelse. Hela familjen var samlad och föräldrarna pratade om sin dag, skrattade till och lassade upp mer mat på barnens redan fulla tallrikar. Sen var det alltid finalen. Alla drack mjölk. Jag drack mjölk, mamma drack mjölk… Läs mer


bra

Inte fan hjälpte det att kasta behån?

I livet - 4 april, 2012, kl 01:00

En sak som jag tycker är ganska så roligt är när man pratar med kvinnor som är i min mammas ålder, alltså född på 50-talet. Dessa töser var under 70-talet pigga och rosiga proggbrudar, eller om ni hellre vill kalla dem förortsfeminister så går det också bra. Ni vet väl vilka… Läs mer


1var

Vårens förundran

I livet, Relaterat till Thomas - 4 april, 2012, kl 05:15

Våren står för dörren och tecknen är tydliga. Flyttfåglarnas sång ljuder åter omkring. Uteserveringarna poppar upp som svampar om hösten och pollenprognosen blir plötsligt intressant. Tydliga vårtecken i min värld. En annan iakttagelse kan till viss del liknas med flyttfåglarna, och jag tror att du kommer känna igen dig. Skillnaden… Läs mer


bild2

Schools for the Future – Att läsa sig till en bättre framtid

I livet - 4 april, 2012, kl 22:30

Att en utvecklad läsförmåga bidrar till kritiskt tänkande, en ökad förmåga att analysera samhället och dess olika funktioner samt kunskapen att finna alternativa lösningar till våld i en tuff vardag är något som vi i Sverige mer eller mindre tar för given kunskap och många gånger inte reflekterar närmare över…. Läs mer


sparris

Sparris mättar som ett skämt

I livet, Okategoriserade, Therese mc Donald - 4 april, 2012, kl 17:55

Sitter här och stirrar i min filmjölk och undrar vad som hände? Varför jag vaknar den här morgonen och känner mig sugen på rostbiff, biffstek eller hederliga prinskorvar doppade i kungs gelé. Min hunger är så stark att jag vaknar tidigare än klockan ringer, på en vardag. Vilket bör betraktas… Läs mer


tvasamhetstaget

Tvåsamhetståget

I livet, Relaterat till Thomas - 4 april, 2012, kl 22:35

Vem har inte kastat sig handlöst förälskad in i en relation? Den underbara känslan att vara upp över öronen betuttad är det få saker som slår. Att känna att en annan person gör än till en bättre människa. Det är så enkelt att låta sig fyllas av det helt och… Läs mer


nytt

Vår, nytt ljus, nytt hopp, nystart!

I livet - 4 april, 2012, kl 09:37

Det som brukar rädda mig genom vintern när träden är kala, gräsmattan brun och jag själv alabastervit är min inomhusdjungel av grönt. I mina fönster trängs och bildas en slags pelargonridå mot omvärlden. Jag är dem evigt tacksamma och därför ska de få en nystart! Jag är en sån där… Läs mer


vatten

Vatten är liv

Ekoskön, I livet - 4 april, 2012, kl 20:56

Det är viktigt att man dricker sin ”dos vatten” varje dag för att inte näring och syretillförsel till cellerna ska vara dålig. Vatten gör att vi bland annat får bättre koncentration, kan reglera värme, rena kroppen och skölja ut gifter. Man mår dåligt av att dricka för lite vatten, man… Läs mer


kbt

KBT i vardagen, ett litet smakprov!

I livet - 4 april, 2012, kl 10:50

Kognitiv Beteende Terapi handlar om inlärningspsykologi, socialpsykolgi och kognition. Tonvikten inom denna behandlingsform ligger på samspel mellan människan och omgivningen. Beteende är olika kroppsliga reaktioner, tolkningar av händelser och specifika handlingar i olika situationer som gör att människan själv påverkas samtidigt som omgivningen också påverkas. KBT kan beskrivas i många… Läs mer


dermalogica aquizhen ESTELLEBANNER date December-2010

© Copyright 2009-2011, AnnonseraRSSPressbilder, Kontakt: info@gazet.se